Egiptuse maitsesaadik vanalinnas

Möödunud nädalal võõrustas toidublogijaid Lähis-Ida restoran El Pasha. Üritus oli kui viimase hetke lend päikeselisse ja aromaatsesse Egiptusesse, kus erinevalt tavalistest paketireisist sai ka hästi süüa.

Pole parata, soodsatel päikesereisidel kuurortites pakutav jätab egiptuse köögist kahvatu mulje, sest puhkajatele püütakse odava hinna eest euroopalikku pakkuda. Tulemuseks hommikusöögilauast kummitama jäänud sinakas munapuder ja suhkrune mahlajook, mis jätab klaasi külge värvilise viiru. Kohalike maitsete leidmine sõltub juba igaühe nuhivõimetest. Seetõttu on eriti tervitatav, et El Pashal õnnestub seda väärarusaama kummutada.

Läinud kevadel vaikselt avatud restorani peab egiptlastest abielupaar, kes on Eestis elanud juba viis aastat. Peremees rõhutab, et menüü koosneb egiptuse kodustest roogadest, mis on valmistatud ka sellele omase hoolega. Grillroad valmivad tõepoolest nagu kord ja kohus värskelt grillil, mitte ei soojendata ahjus üles. Perenaine ja peakokk Manar Ahmed Aly tundis toiduvalmistamise vastu huvi juba varases noorusest ning õppis kasulikke nippe oma emalt. Eelroogade juurde pakutav värske pita leib, mida menüüs isegi eraldi ei mainita, on küll nii pehme ja maitsev, et tahaks kohe retsepti küsida. Menüü koosneb valdavalt Lähis-Ida klassikutest: hummus, falafel, baba gannoush, kebabid, magusaks mesine baklava. Kõike seda anti meile proovida ja ühtegi halba sõna öelda ei saa. Õnneks ei ole menüü väga pikk ning kõigile meeldida tahtmise püüdest kantud euroopalikke toite, nagu Caesari salat ja veidrusi, nagu murulaugukastmes jaanalinnuliha leidub vaid üksikuid.

Miljööd hinnates ei saa kindlasti rakendada põhjamaiseid hea maitse kriteeriume. El Pasha puna-kuldne interjöör on pärit teiselt kontinendilt ja nii see peabki olema. Tabasin end mõttelt, et kipun ka ise restorani valikul marssima mööda tuntud ja turvalist peateed, selle asemel, et põigata uute elamuste kõrvaltänavasse. Kartuses oma aega ja raha küsitava väärtusega katsetuste peale raisata, jäävad aga saamata ka kirkad elamused. Nii et olgem julged ja lubagem ka vähem prominentsetel rahvusköökidel end kostitada!