Islandi tippkoka meistriklass

Islandi tippkoka Ragnar Ómarssoni juhendamisel prooviti üleeile (13.dets) Eesti Kulinaaria Instituudis turska, lamba-, hobuse- ja vaalaliha. Sattusin juhuslikult sellest sündmusest lugema ja andsin end kibekiirelt üles, sest osalemise eest raha ei küsitudki. Minu suureks üllatuseks sain loa osa võtta. Kuna üritust nimetati meistriklassiks, siis kartsin oma koduperenaise oskustega praktilises töös proffidele alla jääda. Päris kokkamiseks siiski ei läinud ja sellest oli tagantjärele isegi pisut kahju.

Eesti Kulinaaria Instituudi kirkasse kööki oli kogunenud paarkümmend toidualalt tuntud nägu. Instituudi omad akadeemikud Angelica Udeküll, Peeter Pihel, Rene Uusmees, Dmitri Rooz, samuti mitmeid teisi tunnustatud restoranide peakokkasid, ajakirjanikke ja gurmaane. Sündmust sisse juhatades meenutas instituudi eestvedaja Dimitri Demjanov, kuidas Eesti ja Islandi tiimid külg külje kõrval võistlesid Bocuse d'Or-il Stavangeris (Euroopa 2008) ja Lyonis (finaal 2009).

Reykjavikis asuva restorani Domo peakokk Ragnar Ómarsson (39) oli ette valmistanud Islandi olulisematest ja huvitavamatest toorainetest: tursk, lammas, hobune ja vaal, suupistevaagnad ning jagas toitude kohta selgitusi. Sündmuse teokssaamist toetasid Islandi Suursaatkond ning kala ja liha impordiga tegelev Carma Group.

Kuna ise hakkima ei pidanud, siis sattusin fotoaparaadiga veidi hoogu ja pakkusin hiljem sündmuse kajastust Oma Maitsele. Jaanuarinumbris kirjutan proovitud islandi toitudest ja meisterkoka tõekspidamistest pisut pikemalt, mistõttu praegu pean piirduma õrritamisega.