Maikuu Oma Maitse staarid: väikesed marja-šarlotid

Armusin nende koogikeste väljanägemisse esimesest silmapilgust (kusagil internetiavarustes) ja tahtsin kohe järele teha. Seoses Oma Maitse koolilõpulaudade looga avaneski hea võimalus. Ja selgus, et ma polnud ainus, kes end võluda lasi. Nendest sai minu esimene Oma Maitse kaanepilt. Igatahes on need praegu, marjaaja ootuses, täisti omal kohal.

Väikesed marja-šarlotid 6 tk

1 pakk (30–40 tk) ladyfingers biskviitküpsiseid (sobivad ka Keelekesed) 6 digestiivküpsist vm sobivas mõõdus pehmemat küpsist või biskviiti kaunistamiseks marju (mustsõstrad, vaarikad, maasikad)

Mustsõstrakreem: 125 ml (suhkruta) mustsõstrapüreed või ühtlase konsistentsiga moosi 2-3 sl suhkrut (kui kasutad moosi, vähenda suhkru kogust) 125 ml 35%-list koort 2 lehte želatiini (või vastavalt pakil toodud juhisele)

Vaarikakreem: 125 ml (suhkruta ja seemneteta) vaarikapüreed (nt värsketest v külmutatud marjadest) 2-3 sl suhkrut 125 ml 35%-list koort vanillisuhkrut 2 lehte želatiini (või vastavalt pakil toodud juhisele)

Koogikeste kokkupanekuks vajad rõngaid, mis oleksid ligikaugu sama läbimõõduga kui põhjaks olev küpsis. Spetsiaalsete rõngasvormide puudumisel saab ühest 0,5-liitrisest plekist joogipurgist lõigata 2 u 5 cm kõrgust rõngast, nii et kokku vajad 3 joogipurki.

Mõlemad täidised valmista sarnasel viisil. Leota želatiinilehti külmas vees. Vahusta koor suhkru ja vanillisuhkruga. Kuumuta marjapüreed keemiseni, eemalda tulelt ja sega hulka paisunud želatiinilehed. Lase marjapüreel enam-vähem toatemperatuurini jahtuda, seejärel sega vahukoore hulka. Kui kreem on liiga vedel, lase sellel veidi külmkapis taheneda, enne kui pritskotti tõstad.

Kokkupanekuks vali tasane alus, millega saad valmis koogid külmkappi panna. Tõsta põhjaks olevad küpsised alusele ja aseta rõngas ümber küpsise. Rõnga sisse säti vertikaalselt üksteise kõrvale 5–6 küpsist, et moodustuksid seinad. Seejärel täida tekkinud anum pritskotti kasutades poolenisti mustsõstrakreemiga. Kindluse mõttes võid kreemi lusika või näpuga tihedaks patsutada. Kui täidis on veel vedelapoolne, tõsta koogid enne teise kihi lisamist umbes pooleks tunniks külmkappi tahenema. Teise kreemikihiga toimi analoogselt. Ülemisse otsa jäta u 1 cm vaba ruumi marjade jaoks. Lase kreemidel täielikult tahkuda (u 4 tundi kuni üle öö), enne kui eemaldad toestuseks olevad rõngad (sikutades või kääridega katki lõigates). Koogid peaksid nüüd ise vormi hoidma, pael on vaid kaunistuseks. Aseta šarlotid kuni serveerimiseni külmkappi. Kaunista marjadega vahetult enne lauale andmist.

Kuna ma olen neid nüüd kaks korda teinud - alguses loo jaoks ja siis kaane jaoks uuesti, sest algne pilt ei olnud kaane jaoks kõige paremini kadreeritud, siis tahan veel soovitada kasutada võimalikult õhukesi küpsiseid. Usun, et ka kodumaised Keelekesed peaksid sobima. Aga et oleks kõige parem, tuleks küpsised ka ise teha. Selle tarvis lingin algse retsepti.

Ja siin on see pilt ka, mis ajakirjas sees retsepti juures oli.