Pflaumenkuchen e saksa ploomikook

Koogi idee tundub olevat krõbedas põhjas ja õhulises pealiskihis, mille sees mahlased ja hapukad ploomid. Selleks on vaja teha kaks erinevat tainast, mis iseeneset ei ole kuigi keerulised, aga võtavad siiski omajagu aega. Kõige sellega ühele poole jõudnud, teen kohe ära ka kokkuvõtte, et minu meelest ei ole tulemus seda vaeva väärt -- 2,5 punkti. Kõhklesin isegi, kas seda retsepti üldse postitada, kuid pidin ju kolmest parima välja selgitama, nii et las ta siis olla. Peamised vajakajäämised minu meelest: keskpärane väljanägemine, kuna ploomid kadusid pealiskihi sisse ära (võimalik, et liiga palju küpsetuspulbrit); kuivapoolne ja mittemidagiütlev maitse. Kuidagi ei inspireerinud see kook ennast pildistama ka. Lõpuks kadus päike ka veel ära, jättes pildistamiskoha ebamäärasesse hämusse. Totaalne feil, nutt ja hala.

Aga mis mulle meeldis -- peaaegu oleksin unustanud -- esimese põhja tegemise meetod: toasoe või, kõik kaussi ja käe vahel tainaks -- hästi kiire ja mugav. Peaks hariliku muretaina puhul ka toimima. Vajab katsetamist.

 

I põhi

175 g toasooja võid

250 g nisujahu

85 g suhkrut

1 vaniljekauna seemned

II põhi

150 g võid

150 g suhkrut

1 vaniljekauna seemned

4 muna

95 g nisujahu

75 g maisijahu

2 tl küpsetuspulbrit

Kate

1,5 kg ploome, poolitatud, kivid välja võetud

25 g suhkrut

25 g tuhksuhkrut

1 tl jahvatatud kaneeli

1 Valmista ette (u 30x40 cm) küpsetusplaat. Eelsoojenda ahi 175 kraadini.

2 Esimese põhja jaoks sega kõik ained kätega tainaks, rulli tainas jahusel laual lahti ja tõsta küpsetusplaadile.

3 Küpseta põhja 10-15 minutit kuni on helepruun. Võta ahjust välja ja lase põhjal jahtuda, kuid säilita ahju temperatuur.

4 Teise põhja tarvis vahusta või, kuni on valkjas ja kohev. Lisa suhkur ja vaniljeseemned ning sega korralikult. Jätka vahustamist ükshaaval mune lisades.

5 Lisa jahud ja küpsetuspulber ning sega õrnalt tainaks. Vala esimesele põhjale ja tasanda ühtlaseks. Lao ploomid lõikepinnaga ülespoole tainasse ja küpseta ligikaudu 30--40 min, kuni on helepruun.

6 Võta ahjust välja ja suhkurda, kuni veel kuum. Sega kokku kaneel ja tuhksuhkur ning raputa läbi sõela koogile vahetult enne lauale andmist.