Katrin Press Photography

Blog

Love Bites ♡ Food & life captured with love. Armastuse Ampsud.

Our Tribe. Family Photo Session

Spring is finally here when I start booking outdoor sessions and yesterday I officially opened my calendar for 2016. But of course I still have lots to show you from last year.

The sacred juniper at Kataveski is a single tree surrounded by fields and can be seen from far. It's said to be 200-300 years old.  It really makes you wonder about the ancient times and things this tree has witnessed. It's situated in my neighboring village, just a ten minute walk from where I live. For years I've been curious about the tree and secretly waiting for the right time to photograph next to it. (It grows on private property, therefore it's advised to ask a permission.)

So now we did. It was one of the best days of last summer. The reason why I keep taking bookings of family sessions is because they make me happy. I get all sentimental going through the images in my computer as if they were my own. They make me feel and believe that love exists. It's very hard for me to see it elsewhere nowadays.

Despite the efforts to manage my business according to business logic I keep coming back to things I love. This I love. F*** business!

***

Minu kevad algab siis, kui löön lahti kalendri ja hakkan õuesessioone broneerima. Nüüd sai siis algus tehtud. Muidugi on mul möödunud aastast veel kõik näitamata.

Kataveski hiiekadakas hakkab juba kaugelt silma, sest kasvab üksikuna keset Kataveski talu põlde. Minu kodust on see mugavalt 10 minuti jalutuskäigu kaugusel. Nii kaua kui olen siinkandis elanud, olen teda eemalt imetlenud ja pidanud plaani seal kunagi pilti teha. Kuulu järgi on puu 200-300 aastat vana ja tahes tahtmata hakkad mõtlema, mida kõike see kadakas on oma elu jooksul näinud.

See koht oli eriline, see õhtu oli eriline ja kui neid pilte keset talve oma arvutis lappan, tunnen, nagu need oleksid minu omad. No jah, eks nad ju ongi minu omad ka. Osa minust läheb neisse ja osa sellest, mida minu inimesed tunnevad, jõuab minusse. See ongi põhjus, miks ma ei suuda perepildistamisest loobuda, kuigi äriloogika soovitab keskenduda ühele asjale. Kuradile äriloogika! Ma räägin armastusest.